Řekl jsem si, že by nebylo na škodu uvést i stručný návod na výrobu DPS za pomocí fotocesty. Nějaké návody už na internetu jsou, ale myslím, že čím více jich bude, tím lépe.

Co budeme potřebovat ?

1. Positiv 200 sprej

2. Hydroxid sodný ( NaOH k dostání jako 1Kg či méně v podobě perliček )

3. Transparentní folii ( já zvolil Folex X-10.0 )

4. Flipchart fixa ( černá fixa na bíle tabule )

5. UV osvitku

6. Kuprextit na kterém chceme vytvořit plošný spoj

7. Nějaký program na návrh plošných spojů ( např. Eagle )

První co potřebujeme udělat je připravit si kuprextit a vývojku. Vývojka se skládá z 7g NaOH ( stačí digitální kuchyňská váha a víčko od láhve hydroxidu na odměření ) a litru vody. Láhev by měla být odolná chemickým přípravkům. Mě se osvědčila použitá láhev od denaturovaného lihu. Po důkladném rozpuštění perliček NaOH je vývojka připravena. Kuprextit musí být čistě zastřižený a bez otřepů. Pro dokonalý výsledek kuprextit s pomocí vody a prášku na nádobí zbavíme zoxidované vrstvy, mastnoty a nečistot. Po oschnutí jej nejlépe v bezprašném a šerém prostředí ( špinavý sklep, chodba či prosluněná terasa není to pravé ořechové ) nastříkáme z přibližně 20 - 30cm rovnoměrnou vrstvou spreje Positiv 200 tak, aby se nám vytvořila jemně nazelenalá vrstva. Tato vrstva velice rychle začne tvořit různé flíčky a obrazce. Nelekejte se, to je normální. Nastříkanou kuprextitovou desku teď můžeme na 24h ( mám odzkoušeno, že stačí i méně ) dát do tmavého bezprašného prostředí ( nějaký box ) a nebo jej můžeme dát rychle usušit ( 15 minut ) při teplotě do max. 70 stupňů Celsia. Když máme hotovou fotocitlivou vrstvu, tak si vytiskneme z programu, kde jsme si předtím navrhli plošný spoj, na fólii předlohu DPS.

Předloha

Tiskne se spodní vrstva bez zrcadlení ( horní se zrcadlením ) a přikládá se tak, že je tonerem na fotocitlivé vrstvě. Ještě předtím je ale nutné, si předlohu dodatečně ztmavit pomocí fixy na bílé tabule. Celý obrazec se přetře fixou a po zaschnutí se papírovým ubrouskem či kapesníkem fólie utře. V toneru fixa zůstane a z fólie je setřena. Nyní stačí "nažhavit" ( stačí 1min. ) UV osvitku a umístit správně orientovanou fólii na fotocitlivou vrstvu a následně celý kuprextit na UV osvitku po dobu 10 minut. 

uv osvit

 Jakmile skončíme expozici, sundáme folii a kuprextit umístíme do nějaké plastové vaničky a nalijeme na něj předem připravenou vývojku. Nyní stačí mírně pohybovat vaničkou a sledovat jak se začne rozpouštět UV zářením osvětlená vrstva a ta neosvětlená zůstává. Jakmile je osvětlená vrstva dokonale odplavena, že je místo ní opět měď, tak vývojku vylijeme a kuprextit opláchneme vodou. 

Vyvolaný obrazec

Po vyvolání obrazce je nutné vše zkontrolovat a případné nedostatky opravit starým dobrým trubičkovým perem s kreslící kapalinou.

Nečistota

Jakmile je vše zkontrolováno a opraveno můžeme nechat plošný spoj vyleptat v roztoku FeCL3 ( chloridu zělezitého ) a nebo v H2O2 + HCL ( peroxid vodíku a kyselina chlorovodíková ). Na výsledném plošném spoji se odrazí veškeré chyby, kterých se při této metodě dopustíte. Vyleptanou DPS je ještě nutné následně očistit od fotocitlivé vrstvy. Na to stačí opět starý známý prášek na nádobí a popř. by měla jít umýt i acetonem ( nezkoušel jsem ).

VýsledekVýsledek - detail 

V mém případě se mi na kraji DPS nahromadilo více fotocitlivého materiálu, který nebyl následně dostatečně odplaven. Celý spoj je však v pořádku a zcela použitelný.

 Výsledný osazený plošný spoj - detailVýsledný osazený plošný spojVýsledný osazený plošný spoj - provoz

Ručně bych tohle kreslit nechtěl a ani bych to takto dokonale nedokázal :-)